AktualnościWielki Post

Wielkopostne przygotowania

Jak co roku w trakcie Wielkiego Postu cała służba liturgiczna koncentruje się  na przygotowaniach do najważniejszych świąt w roku liturgicznym – Świętego Triduum Paschalnego. W ogromie pracy i obowiązków wynikających z tych przygotowań nie można zapomnieć o najważniejszym aspekcie – duchowej formacji, bez której trzy kulminacyjne dni pozostaną jedynie bezcelowymi godzinami spędzonymi na niezrozumiałych nabożeństwach. Każda grupa liturgicznej służby ołtarza przeżywa te duchowe przygotowania w inny sposób.

Lektorzy oraz kandydaci na lektorów uczestniczą w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych. Jest to czas wyciszenia, spędzony z dala od domu, poświęcony modlitwie brewiarzowej, konferencjom tematycznym oraz zgłębianiu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa poprzez analizę tekstów liturgicznych, czytanie Pisma Świętego, codzienną Eucharystię, a także całonocną adorację Najświętszego Sakramentu.

W tym roku rekolekcje te zostały zorganizowane w Ożarowie Mazowieckim na zaproszenie ojców Misjonarzy Krwi Chrystusa w domu rekolekcyjno – formacyjnym św Franciszka Ksawerego. Rekolekcje zakończyły się mszą św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie lektorzy i kandydaci na lektorów gościnnie posługiwali podczas niedzielnej sumy parafialnej.

Ministranci, natomiast, wraz z kandydatami, scholką oraz grupą bielanek wybrali się do Czerwińska nad Wisłą, gdzie uczestniczyli w jednym z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych.

Podczas wystawianego tam Misterium Męki Pańskiej mogli bezpośrednio doświadczyć tego, co działo się w Wieczerniku, Ogrodzie Oliwnym, podczas drogi krzyżowej, a także na Golgocie. Dwugodzinny spektakl wzbogacony oprawą muzyczną i występem profesjonalnych aktorów pozwolił na głębokie przeżycie Misterium i był pięknym doświadczeniem wielkopostnej modlitwy i refleksji, poprzez którą obecni tam najmłodsi członkowie naszej wspólnoty mieli możliwość uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa.

 

 

źródła zdjęć: turystyka.ozarow-mazowiecki.pl, nowodworski24.pl, faralubliniec.pl