Aktualności

Zmarł papież senior Benedykt XVI

Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł do Pana 31.12.2022 r. o godz. 9.34 w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat.

Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005 pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II.

Ciało emerytowanego papieża wystawiono w bazylice Świętego Piotra. W liczącej kilkaset metrów kolejce stoją  nie tylko Włosi, ale też wierni m.in. z Niemiec, Hiszpanii czy z Polski.  “Wielki ruch ludu Ratzingera, przybywającego do Watykanu, by go pożegnać przeszedł wszelkie oczekiwania” – stwierdza część komentatorów.  Hołd byłemu papieżowi oddało już ponad 100 tysięcy osób.

W czwartek, 5.01.2023, o 9.30 mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Natomiast papież Franciszek wygłosi homilię i poprowadzi ryt ostatniego pożegnania, obejmujący pokropienie wodą święconą i okadzenie trumny z ciałem papieża seniora. Po Mszy św. odbędzie się złożenie trumny do grobu w Grotach Watykańskich, tego samego, w którym w latach 1963-2000 spoczywał św. Jan XXIII, a w latach 2005-2011 – św. Jan Paweł II.

Rytuał pogrzebowy rozpocznie się od owinięcia trumny wstęgą z pieczęciami Kamery Apostolskiej, Domu Papieskiego i Urzędu Papieskich Nabożeństw Liturgicznych. Cyprysowa trumna zostanie następnie umieszczona w trumnie cynkowej, która również będzie opieczętowana, a ta z kolei w trumnie drewnianej. Samo złożenie trumny do grobu nie będzie transmitowane w telewizji, gdyż jest to ceremonia prywatna.

źr: VATICAN MEDIA HANDOUT/PAP/EPA, rmf24.pl, stacja7.pl, Diocesi di Roma